• środki grzybobójcze na pszenice

Informacje

Dodany: 2019-10-01
Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne działania w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są wielkim problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, gdyż jedynie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ochronić potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - sprawdzone działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest nieraz znacznie bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, fungicydy jakie należałoby wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w gruncie rzeczy gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicydy. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej odporności bądź tolerancji na kluczowe szkodniki i choroby, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.